Діяльність Комітету

Аудіо Фото

Медіа-архів

RSS
30 травня 2018, 12:20

Звернення Української Ради Бізнесу щодо розгляду законопроекту (реєстр. № 7484) на засіданні Комітету 17 травня 2018 року.

 

До Комітету Верховної Ради України з питань податкової і митної політики надійшло звернення Української Ради Бізнесу щодо розгляду законопроекту (реєстр. № 7484) на засіданні Комітету 17 травня 2018 року.


№ 24-05  від 24 травня 2018 р.

Голові Комітету Верховної Ради України

з питань податкової та митної політики                       

Южаніній Н.П.

 

Щодо  голосування по законопроекту

№ 7484 на засіданні Комітету податкової

та митної політики ВР 17 травня 2018 року

 

З початку 2018 року, згідно з Законом України № 2245-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році», почали діяти нові правила оподаткування при ввезенні товарів в Україну для власного вжитку. Так, правом безмитного ввезення товару (крім підакцизних товарів та особистих речей) у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі може  скористатись фізична особа,  якщо сумарна фактурна вартість товару не перевищує еквівалент 500 євро та сумарна вага  не перевищує 50 кг, та особа була відсутня в Україні більше ніж 24 години, та в'їжджає в Україну не частіше одного разу впродовж 72 годин через інші, ніж відкриті для повітряного сполучення, пункти пропуску через державний кордон України.

У травні 2018 року економічні експерти відзначили ефективність нововведень: обсяг товарів, що ввозяться громадянами у вигляді ручної поклажі без оподаткування зменшився майже вдвічі, а трафік товарів по безмитному ввезенню на кордоні з Польщею скоротився в 2 рази за даними Міністерства фінансів Республіки Польща з 2 млрд. 645 млн. грн. - до 1 млрд. 406 млн. грн., чим зменшив обсяги схеми на 1 млрд 239 млн грн. тільки за січень 2018 року.

Незважаючи на це, у Парламенті було зареєстровано законопроект №7484 авторства народного депутата, члена депутатської фракції Партії «Блок Петра Порошенка» Андрія Антонищака, яким пропонується відмінити норму про перебування за межами країни 24 години для отримання можливості на ввезення товарів без оподаткування. На підтримку цього проекту так звані «піджаки» тричі перекривали дорогу перед кордоном на пішохідних пунктах пропуску, а Львівська облрада під головуванням народного депутата, члена депутатської фракції Партії «Блок Петра Порошенка» Олександра Ганущика публічно звернулася до Парламенту з проханням підтримати законопроект №7484. Основними аргументами звернення стали, зокрема, -— «через таке обмеження громадяни вимушені нести додатковий фінансово-матеріальний тягар або на території країни тимчасового перебування, або через податкове навантаження при перетині кордону нашої країни, що опосередковано порушує право, закріплене статтею 33 Конституції України». При цьому замовчується той факт, що сплачувати податки є обов’язком громадян, згідно з Конституцією України, 67 стаття якої  покладає на громадян України обов'язок «сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом».

Висновок до законопроекту №7484 надав і Кабінет Міністрів України, за підписом Віце-прем’єр-міністра України Степана Кубіва: «Проект Закону України про внесення змін до підпунктів 191.23 та 196.1.18 податкового кодексу України (щодо виключення часових обмежень), ініційований народним депутатом А. Антонищаком не підтримується Кабінетом Міністрів <…> Норма не обмежує прав громадян щодо строку перебування за кордоном та в’їзду в Україну, а застосовується лише для визначення бази оподаткування податком на додану вартість операцій з ввезення цими громадянами товарів».

Не зважаючи на зазначене, 17 травня 2018 року Комітет Верховної Ради з питань податкової та митної політики, із порушенням регламенту, своїм рішенням підтримав Законопроект, передавши його на голосування в зал ВР України. Інформація про це засідання не була опублікована на офіційному сайті, а у публічному доступі станом на 21 травня відсутні протокол та стенограми засідання.

Представники Української Ради Бізнесу наголошують, що такі дії порушують  статті 43, 44 та 51 Закону України «Про комітети Верховної Ради України». На нашу думку, за  такою процедурою проведення засідань та прийняттям рішень можуть вбачатись особисті інтереси окремих депутатів,  які переважають національні інтереси держави.

Ми, представники законослухняного українського бізнесу, виступаємо за відкритий та прозорий процес прийняття рішень та закликаємо представників Комітету Верховної Ради з питань податкової та митної політики:

 - опублікувати протокол та стенограму засідання Комітету 17 травня, вказати інформацію про персональне голосування народних депутатів, та у майбутньому не допускати порушення регламенту;

- вимагаємо припинити відкочування прогресивних рішень щодо реформування системи оподаткування імпорту при перетині державного кордону;

 - закликаємо не виносити на голосування Парламенту законопроект №7484 як такий, що підриває норми чесної ринкової економіки та сприяє поновленню контрабандних схем на кордонах з Україною.

     

Українська Рада Бізнесу

 

Проектом Закону про внесення змін до підпунктів 191.2.3 та 196.1.18 Податкового кодексу України (щодо виключення часових обмежень), поданим народним депутатом України Антонищаком А.Ф. (реєстр. № 7484 від 15.01.2018 р.) пропонується виключити з Податкового кодексу України норми за якими до фізичної особи висувається вимога перебування за межами України понад 24 години для ввезення на митну територію України у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі товарів (крім підакцизних товарів та особистих речей), сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 500 євро та сумарна вага яких не перевищує 50 кг, через інші, ніж відкриті для повітряного сполучення, пункти пропуску через державний кордон України без сплати податку на додану вартість.

Разом з тим, в Комітет з питань податкової та митної політики надійшли звернення органів місцевого самоврядування різних рівнів щодо підтримки цієї законодавчої ініціативи,  в тому числі від Львівської обласної ради, Чернівецької міської ради, Жовківської районної ради Львівської області, Виноградівської районної ради Закарпатської області. Крім того на сайті Верховної Ради України розміщено декілька Електронних петицій щодо підтримки прийняття законопроекту (реєстр. № 7484).

17 травня 2018 року Комітет Верховної Ради України з питань податкової та митної політики на своєму засіданні у кулуарах Верховної Ради України (за адресою вул. Грушевського, 5, 3 поверх,) розглянув зазначений законопроект (реєстр. № 7484) та більшістю голосів народних депутатів України – членів Комітету прийняв рішення рекомендувати Верховній Раді України зазначений проект Закону прийняти за основу. Відповідно до частини третьої статті 44 Закону України “Про комітети Верховної Ради України” голосування на засіданні комітету здійснюється членами комітету особисто і відкрито. На пленарному засіданні сесії Верховної Ради України вказаний законопроект буде розглянуто згідно з Регламентом Верховної Ради України.

Протокол № 85 засідання Комітету 17 травня 2018 року знаходиться у відкритому доступі на сайті Комітету Верховної Ради України з питань податкової і митної політики за адресою http://kompmp.rada.gov.ua/uploads/documents/30879.pdf..

Відповідно до частини третьої статті 44 Закону України “Про комітети Верховної Ради України” до протоколу засідання поіменні результати голосування заносяться за пропозицією, підтриманою не менш як третиною присутніх на засіданні членів комітету. Такого рішення на засіданні 17 травня 2018 року народні депутаті України – члені Комітету не приймали.